The Crew

The Crew


Operating a large sled dog kennel and a remote homestead in the wilderness on a 65° latitude, where weather conditions can be very harsh and cabin fever can strike during the dark winter times, where everything is very real and every mistake can have serious impact, is quite a job.
It´s definitely not for everyone and no matter what, you are constantly looking into a mirror. You learn a lot about yourself and you learn it the hard way.

Being able to successfully operate a settlement like this, where our top priority has always been and always will be the well being and happiness of our dogs (and all the other critters residing here) requires dedicated, committed people.
Year round, the Kipp d´Amundsen Kennels and the Nordic Husky Farm homestead are operated by Jachym and myself (Katerina), and kennel help/dog handlers, who come from all parts of the world for different periods of time to help and gain experience. Together, we are what we call THE CREW :)

Without the crew of loving, caring, hard working, dedicated folks, it would simply not work out and the top care and wellness of our dogs would be compromised.
Many of the folks who came here and dedicated their lives to the dogs and to the homestead became dear friends, some returning even several times.

On this page, we not only want to acknowledge them and thank them, but we gave space to them to say a few words about their experience of being a part of THE CREW.

The Crew Reunion - May 2013, Czech RepublicSoňa Svobodová
November 2013

Ahoj!
Byla jsem u Katky s Jáchymem sice pouze deset dní, ale i těch pár dní bylo naprosto super. S Katkou i Jáchymem jsme si skvěle padli do noty a tak nám práce šla krásně od ruky a užili jsme si spoustu legrace. 


Dorazila jsem jako s.o.s.  podržtaška po hurikánu, kdy byly všude spadané stromy, rozbité výběhy a spousta jiné práce. Všichni jsme dřeli jako koně. Zvládali jsme péči o psy, tréninky, odklízení následků hurikánu a pořád nám zbýval čas na večery u pěkného filmu, velmi podezřelé klasické švédské pohádky, či pletení tažných šňůr…

Bylo super vidět tak obrovskou a nekonfliktní smečku psů, kdy se můžou pouštět krásně společně do výběhu a nikdo nemá s nikým problém. 
Katčin přístup ke psům, krmení a přírodní medicína kterou využívá mi byly velkou inspirací a ihned po návratu jsem spoustu z toho, co jsem se naučila začala používat i u svých psů. 

Velmi mi pomohlo i to, že mě Katka brala s sebou na tréninky a mohla jsem se přiučit spoustu věcí, které mi pak usnadnily trénování s mým vlastním spřežením. 


Na takové vychytávky člověk přichází velmi pomalu stylem „pokus-omyl“ a tak jsem byla za to všechno co jsem se mohla dozvědět opravdu vděčná. Nejen že jsem tedy zažila úžasných pár dní, získala jsem spoustu nových zkušeností, ale za co jsem vděčná nejvíc, získala jsem dva skvělé přátelé, kteří jsou pro mě teď už jako rodina. Moc se těším až se tam budu moci vrátit!

Bobkům zdar!Raúl Padial
July 2013 - September 2013

It´s great to work with dogs in a place where they are really well taken care of and loved and where they are happy!

It was very nice to know you and your dogs, and I will miss them and working here. I would like to come back sometimes, maybe in winter, and see your fantastic dogs running, that would be amazing. So, who knows :)

I know that everything will go very well for you and you will be happy! Thanks a lot for all.


Huge hug for you and the doggies. Good luck and see you soon, Raúl

Katka Schánělcová 
June 2012 - May 2013 and February/March 2014

V chovatelské stanici Kipp d´Amundsen Kennels u Katky a Jáchyma jsem pracovala rok jako pomocník a ošetřovatel psů.
Jela jsem do této krásné přírody za zkušenostmi, odpočinkem, dobrodružstvím . To vše se mi splnilo.

Měla jsem i možnost si s sebou vzít své dvě fenky Airin a Křupku, což bylo pro mě důležité a né všude to brali s pochopením.  Na tož  když jedete dvě dobré kamarádky a ti psi jsou čtyři místo dvou :)

Ve svém volnu jsme hodně nacestovaly jak po švédsku, tak i Norsku. 

Zkušenosti přicházely každý den nové a nové. Zprvu se zdálo, že práce je dosti, ale zhruba za 14 dní se vše stalo rutinou  do které spadala spousta činností, které nás bavili. Některé více jiné méně.

Jednalo se o ranní krmení psů, sbíraní hoven, úklid kotců, misek, zdravotní péče, vyčesávání, mazlení, procházky se psími staroušky, různé hry a zabavení ať už celé smečky či jednotlivě.. Pomocí pozitivní komunikace, klikrtreninku, a jiných různých her, které pejsky bavily..  

Při počtu kolem 60ti psu, jsme se dostali pomocí her a vzájemné důvěry na vypouštění do společného výběhu na dvě skupinky.. Což bylo velmi fascinující pozorovat život takovéto  velké smečky. Znát každého jako samostatného jedince a to nejen jeho jméno, ale i jeho oblíbené parťáky pro hry, co má a nemá rád, jak ho správně zaujmout, který pamlsek, krmnou dávku či číslo postroje má. V takovém počtu to není až tak snadné a nelze to hned. Ale pokud chcete to vědět a máte je rádi bez vyjímek, jde to rychle.

Většina práce se točila kolem psů, i když ne všechna.. Bylo třeba naštípat dřevo na zimu, tu a tam něco natřít, složit pytle granulí, vyložit bloky masa, postavit výběh, uvařit, uklidit…  Ale nic co by se nedalo zvládnout.  A to že jsme byly dvě holky, na tom se nic neměnilo.Práce se lišila ročním obdobím.  Zima je přeci jen o trochu těžší a nedá nic zadarmo. V zimě jsem tu navíc od půlky listopadu byla jako pomocník sama až do května. Odhrabování těžkého sněhu, nošení dřeva, zatápení, uklízení přimrzlých hoven, se stále zmrzlýma rukama a nohama. Během zimy se tu člověk zocelí a to nejen na těle ale i na duši..  Den začíná tmou i končí. Ale stojí za to! Je to daň za krásné slunné dny, kde je všude bílo, mrzne jako když praští. Spousta, nejen psí, radosti z nově nasněženého prašanu. Otvírají se další možnosti na výlety a to přes zamrzlá jezera..at už na běžkách, sáňkách, sněžnicích či jen tak ..

Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a rad ohledně výživy, které tu Katka s Jáchymem aplikují na všechny své svěřence. Jedná se především o přírodní výživu i péči. Od nejrůznějších bylinných doplňků přes protahování, masáže a Reiki. Které aplikují ať už na staroušky (kteří se tu dožívají běžně 15ti let, tak i na aktivní sportovce tohoto kennelu).

Měla jsem tu možnost  strávit čas, během nedalekého závodu, se světoznámými lidmi saňového sportu. A to díky Katce, která mě seznámila se spoustou lidí, kteří se pohybuji na top úrovni tohoto sportu. Tím jsem ji moc vděčna, byla to pro mě velká událost.

Jsem ráda, že jsem tu mohla prožít celý rok a vyzkoušet si jaké je to žít na severu Švédska během všech čtyř období. Lucka Dvořáková
June 2012 - November 2013


Dlouhou dobu přemýšlím, co napsat. Jak vše shrnout, abych na nic nezapomněla. Takže asi takto:

Švédsko: příroda nádherná, ale nesmírně rozlehlé lesy :)

Katka: super člověk, co mi ukázal jak se na život koukat z lepší stránky

Jáchym: veselá kupa

Hafani: úžasná smečka

Kočky: stejné jako všude jinde :)

Děkuji za vše, ať se vám vše daří a dobře vám to běhá!Kristýna Dostálková
September - October 2011, March - June 2012, August 2014


text coming soon....We are proud to say that Kristyna has opened her own training center and dog school, where she helps dogs and people to better relationship with the help of positive reinforcement and learning through games. We are glad she feels the experience of working with our large pack of Siberian huskies has helped her learn more about dog communication and convinced her that there is no untrainable dog if there are the right methods! :)

Check out her website here.We would also like to express a special thank you to Kristyna for introducing us to proper use of clicker training and really pulling us into the world of positive reinforcement based training, for developing the Kipp d´Amundsen Kennels dog handling manual for our kennel helpers and dog handlers, and for her continuous cooperation.


Steve Millar
November 2011 - February 2012

We spent 4 months here working with Kat and Jac, it was real roller-coaster but our overwhelming feeling was that it was a really, really enjoyable time.
You don´t have to be mad to work here, but it helps! :) :) :)

I suspect it is one of those experiences that we will remember for all our lives.

Lots of laughter, cold, snow, beautiful scenery and chance to experience real Swedish wilderness!

The dogs are all unique and fun characters and if you contribute a lot, you will get a lot out of your time here!Rebecca Millar
November 2011 - February 2012

I had a fantastic four months, fell in  love with all the dogs, but particularly Granite, Music, Magneto, Modra, Mouse, Cora and Tolly! 
Mio is really a human in cat form and would loving in Ireland! :)

Lots of laughter and fun and lots of hard work too. Really enjoyed the snow, cold, clear sunny skies and peace and quiet. Movie nights and Jachym´s pizza were great too.


Thanks Kipp d´Amundsen Kennels!


With Steve and Reb, two crazy and most wonderful folks from Ireland.


Sandra van Doorn
October-November 2011

text coming soon....

Sandra operates her dog school and coaching in the Netherlands, called Passie voor Honden and shares her life with two beautiful, happy rescued dogs.Míša Pavlíková
March 2011 - June 2011

I would like to be able to express what I feel right now, but I think that whatever I write doesn´t even come close to the real feelings...

What can I say - a while ago I came back from the doggies to say my last good bye and I was absolutely swept by all those emotions, jumping, licking, nibbling, of the creatures I have come to love so much. I will always be grateful for the opportunity to experience such pure uncomplicated love.

Working as a handler is sometimes tiring, especially when you come late at night from monthly shopping and need to feed over 50 dogs, or when you are trying to clean up soft poop after a heavy rain :) But the reward is big.


I enjoyed my time here also because I learned more about who I am and what I want and need in life. All in all, a lot of lessons about love, patience, appreciation, endurance and so on. All this with the help of two people brave enough to live this dream in the face of adversity - Katerina and Jachym.


And not to forget - I witnessed the wonderful miracle of life, seeing puppies grow from day one to five weeks age!

Thank you for sharing this wealth you have, with me.

Yours, Míša

Nardo Drouven
March 2011 - June 2011

Dear Katerina and Jachym, living here for three months was a wonderful experience!

It is hard to share in  words how I feel, but I guess you know pretty well how I feel, since it was a mutual experience :)

I am so incredibly grateful and happy that I have been living here so long with you and all the doggies! And I will definitely keep in touch, we both will!


Misa and Nardo with the "J" litter aka Whiskies, June 2011

You and all the dogs have become very dear to me and I love to stay in touch to witness you and the dogs and the puppies grow!

Hopefully we will settle not too far from Sweden, but no distance is too far to visit friends, weather two or four-legged! 

Thank you so much for everything, love and hugs, N.
Michal Tuček
August 2010

text coming soon...

Adéla Kluchová
July - August 2010, December 2010 and July-August 2011

August 2010
With heavy heart... 
after two months I am leaving wonderland! And all these creatures who belong to this place. No matter if they are mainly speaking, barking, howling, meowing, or just buzzing. I will miss all of you so much! Thank you for letting me feel like a part of one great family. I am and always be proud of it. We will surely meet again soon.


Celebrating the newly built "lower kennels"

September 2011
Once again I am leaving Swedish wilderness behind. 

I spent here such beautiful moments, met really great people and learned how to love things which come my way without asking me if I wanted them. 
And I will always keep wonderful memories. I will miss you all very much. And always look forward the reunion. 

Thank you for all I learned, I experienced and I got!

Cloudberry picking team :)Lisanne van der Valk
May 2010

text coming soon...


No comments: